Full Konsantrasyon İçin 4 Adım

Yönetim Danışmanlığı


Konsantrasyonu korumak, bir kişilik özelliği değil öğrenilen bir yetenektir. 


Gerek iş yerinde gerekse de evden çalışıyor olmanız durumunda, nerede olursa olsun başarılı olabilmek için kendi düşüncelerinizin kontrolsüz akışına ve dışarıdan gelen etmenlere kayıtsız kalabilmeyi öğrenmeniz gerekir.


İşyerinde dikkatinizi artırmanın 4 yolu


Kansas State Üniversitesi’nin önerdiği tekniklerden birisi, dikkatiniz her dağıldığında kendinize bu cümleyi tekrarlamanız. Bir işe yoğunlaşmışken kapı çarptı ve odaya iş arkadaşınız mı girdi? Dikkatinizin dağılacağını fark ettiğiniz an kendinize şunu tekrarlayın: “Şimdi burada ol”. Bunu aklınıza başka işler gelip gittiğinde ya da düşüncelerinizi kontrol edemediğinizde de kullanabilirsiniz.

Örümcek tekniği

Yine Kansas State Üniversitesi’nin benim oldukça faydalı bulduğum bir başka tekniği daha var. Kendinizi bir örümcek yerine koyun ve bulunduğunuz mekanı kendi ördüğünüz ağ olarak hayal edin. Örümcekler ağlarının merkezinde dururlarken dış bir etmen tarafından rahatsız edildiklerinde önce onun ne olduğuna bir bakarlar, eğer zararsız bir durum olduğuna kanaat getirirlerse bir daha yerlerinden kıpırdamaya tenezzül etmezler.

Bu gerçekten konsantrasyonda son noktadır. Siz de düşüncelerinizi dağıtmaya müsait bir dış etmenin varlığını hissettiğinizde profesyonelliğinizi koruyun ve bir örümcek gibi etrafta olup biten cılız sesleri boş verin. Örümcekler havalıdır.

Yönetim Danışmanlığı


Konsantrasyon anında bulunan başka insanları gözlemleyin

Bunu kendi arkadaşlarımla aynı masada çalışırken öğrendim. Her ne kadar sohbete müsait bir ortam olsa da tek bir arkadaşım –yapması gereken iş hepimizinkinden önemliydi- ne desek duymuyor, gözlerini ekranından ayırmıyor,  ara verdiğinde ise hepimizden neşeli bir şekilde kendini dinlendiriyordu. Başkalarını izlemek size işi usta-çırak ilişkisiyle kavrama imkanı verir.

Endişelenme zamanı

Eğer endişeli ya da oldukça düşünceli bir yapıya sahipseniz nerede olursanız olun sizinle olan beyniniz çoğu zaman yolunuzu kesecektir. Bunun çalışmalarınızın önüne geçmesini önlemenin en iyi yolu, endişelenmek için kendinize ayrı bir zaman belirlemektir. Böylece işin ortasında bu düşünceler sizi sardığında onları daha kolay bertaraf edebilecek ve diyelim ki 16.30 ve 17.00 arası olarak belirlediğiniz zamanınızda doyasıya endişelerinizi çözmeyi deneyebileceksiniz.

Bol bol su için

Bunların dışında susuz kalmanın konsantrasyonu olumsuz etkilediği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Yukarıdaki yöntemleri uygularken sağlığınız ve dikkatiniz için en iyi gelecek içecek olan suyu içmeyi ihmal etmeyin.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. İstanbul Muhasebe SMMM, İstanbul Mali Müşavirlik, Bordrolama Hizmetleri, İstanbul Mali Danışmanlık, Bordrolama Danışmanlığı, Kadıköy Mali Müşavir Firmaları, Yönetim Danışmanlığı Şirketleri, İstanbul SMMM Yönetim Danışmanlığı, Danışmanlık Şirketi, Danışmanlık Firması, Yatırım Danışmanlığı, Kurumsal Eğitim Hizmetleri, Yöneticilik Eğitimi, Yönetim Eğitimi, Satış ve Pazarlama Eğitimleri, Finans Eğitimi, İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Personel Seçme Yerleştirme, ERP Süreç Danışmanlığı, ERP Projeleri, ERP Sistemleri, Kurumsal Kaynak Planlaması,

Instagram

Instagram