Verimli Toplantıların Sırrı / Jeff Bezos’un 2 Pizza Kuralı

Verimli Toplantılar / Jeff Bezos


Kurumsal yaşam içerisinde birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biride uzun, bitmek bilmez toplantılardır. Günlük iş akışınız içerisinde bazen zaman kaybına neden toplantıları daha efektif hale getirmek elbette mümkün. Böylece çalışma saatleriniz verimli hale dönüşecektir.


Amerikan online ticaret devi Amazon’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Jeff Bezos’ da bu problemin farkında olanlardan. Vaktini gereksiz toplantılarda harcamaktan sıkılan Bezos, Amazon’da işleri yürütmek için yeni bir yöntemle uygulamaya karar veriyor.  Gereksiz olan toplantıların iptal edilmesi taraftarı olan Bezos, bir toplantı “kesinlikle” yapılmalıysa da, bunu belli kurallar çerçevesinde yapmaya karar veriyor. Toplantıda geçen sürenin hem kullanışlı olması, hem de üretken harcanması gerektiğini savunan Bezos, bu amaca ulaşmak için bir kural geliştirmiş. Bu kurala da “İki pizza kuralı” adı vermiş.


Kuralın arkasındaki mantık da oldukça basit. Bir toplantıya ne kadar çok insan davet ederseniz toplantının üretkenliği o kadar düşüyor. Peki çözüm ne? İşte iki pizza kuralı burada devreye giriyor: “Asla iki pizzanın tamamen doyuramayacağı sayıda insanla toplantı yapma.”

Yönetim Danışmanlığı


Kalabalık bir grupla toplantı yapmanın verimsizlik yaratmasının birçok sebebi var aslında. Herkesin kısa bir süre içinde fikrini bildirmesine imkan olmadığı gibi, o kadar çok insanın hemen bir fikir birliğine varması da neredeyse imkansız. Toplantıya gelenlerin birçoğu sadece konudan haberdar olmak için toplantı süresince orada oturacak ve evet, bu süreçte yapmaları gereken işleri de yapamayacaklar. Büyük grupların aksine küçük takımlarla çalışmak grup dinamiklerini çok daha basitleştirdiği için inovasyonların önünü açıyor. İnsanlar fikirlerini belirtmekten çekinmiyorlar, hızlı ve etkili bir çözüme ulaşmayı amaçlıyorlar.

Daha önce yapılan araştırmalar ışığında, küçük bir grup verimli bir toplantı için gereken tek şey değil elbette. Konuya ve salona hakim bir moderatör, belirli temel kurallar ve toplantıya katılan her bireyin konuya hakimiyeti gibi etkenler de, kısa sürede üretken bir toplantı yapmanın koşulları arasında geliyor.

Bunların yanı sıra belirli beklentiler oluşturmak ve toplantıları bu beklentiler çerçevesinde yönetmek belirsiz bir sürece körlemesine atılmaktan çok daha başarılı sonuçlar veriyor.

“Her toplantıdan önce, bu toplantıda nelerin konuşulacağını ve nelere karar verileceğini belirten bir plan yapın. Toplantıdan önce (veya sonra) izlenecek adımları bir ajandaya oturtun. Toplantıya katılacak olan herkesin toplantının olası sonuçları konusunda fikir birliğinde olduğundan emin olun. Yaptığınız planların, oluşturduğunuz ajandanın ve söylediğiniz sözlerin sorumluluğunu alın, her bir adımın takipçisi olun. Neyin ne zaman ve neden konuşulacağı konusunda net olun, eğer toplantıda konu dışına çıkılacak olursa o an konuşulan şeyin neden konuyla alakasız olduğunu açıklayın ve planınıza geri dönün. Toplantıya katılacak herkese beklenen toplantı uzunluğundan bahsedin ve buna göre hazırlanmalarını söyleyin. Ne eksik, ne de fazla.”

Her ne kadar Bezos’nun kuralının arkasında yatan ana fikir söz konusu toplantılar olduğunda ‘az’ın her zaman ‘çok’tan daha iyisi olması olsa da, siz iki pizza kuralını hayatınızın başka noktalarına da uyarlayabilirsiniz.

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram