Liderlik Uzmanı Simon Sinek'den Mükemmel Liderler

Liderlik Eğitimleri

Liderlik Uzmanı Simon Sinek son zamanların en çok izlenen TED Talks videolarından biri olan “Mükemmel Liderler bir harekete nasıl ilham verirler?”  konuşmasında bizlere liderlik hakkında güçlü ve etkili bir modeli sunuyor. 


İşte o konuşmadan özetler…


Eğer işler düşündüğümüz gibi gitmezse, bunu sizler nasıl açıklarsınız? Veya daha iyisi, diğerlerinin her şeye baş kaldırarak başardığı şeyleri nasıl açıklarsınız?

Örneğin; Neden 'Apple' çok yenilikçi? Seneler seneleri kovalarken, seneler geçtikçe kendi rekabetlerinden daha çok yenilikçiler. Ve yine de, onlar sadece bir bilgisayar firması. Onlar sadece herkes gibiler. Onlar aynı yeteneklere aynı şekilde ulaşım şansına, aynı ajanslara, aynı danışmanlara, aynı medyaya sahipler.

O halde onlarda niçin bir şeyler farklı gibi gözüküyor?

Niçin 'Martin Luther King' ... Vatandaş Hakları Akımını ilerletti? O Amerika'da önceki vatandaş haklarından acı çeken tek insan değildi. Ve kesinlikle o dönemin mükemmel nutkunu atan sadece o değildi. Niçin o? Ve niçin ki 'Wright' kardeşlerin güç kontrollü, insanlı uçuşu becerebildiler de aynı zaman içerisinde, kesinlikle daha yetenekli, daha iyi finanse edilmiş diğer takımlar bu uçuşu beceremediler ve 'Wright' kardeşler onları alt etti. Burada başka bir şeyin rol oynadığını görüyoruz.

Ortalama üç buçuk sene içerisinde bir keşifte bulundum ve bu keşif benim dünyanın nasıl işlediği görüşümü kökünden değiştirdi. 


Kurumsal Eğitimler


Ve hatta benim onun içinde idare edişimi de kökünden değiştirdi. Ortaya çıkan -- burada bir yol var --ortaya çıkan, tüm dünyadaki mükemmel ve ilham verici liderler ve kuruluşlar, ister 'Apple', veya ' Martin Luther King' veya 'Wright' kardeşler olsun, hepsi aynı şekilde düşünür, hareket eder ve haberleşirler.

Ve bu diğer tüm kişilerde tamamen tersidir.

Tüm yaptığım olayı kod'lamaktı. Ve muhtemelen dünyanın en basit fikridir. Ben buna altın çember diyorum.

Niçin? Nasıl? Neden? Bu fikir neden bazı kuruluşlar ve bazı liderler ilham verebilirken diğer insanların veremediğini açıklıyor. Çabucak terimleri sizlere açıklamama müsaade edin. Gezegen üzerinde her kişi, her tek kuruluş ne yaptıklarını biliyorlar, %100.

Bazıları nasıl yapıldığını biliyorlar, ister onu değeri farklılaşmış teklif olarak veya kişiye özel bir işlem veya sizin USB'niz olarak adlandırın. Fakat çok, çok az insan veya kuruluş neyi niçin yaptıklarını biliyor. Ve "niçin" ile demek istediğim "kâr yapmak değil." Bu bir sonuçtur. Bu her zaman bir sonuçtur. "Niçin" ile benim demek istediğim: senin amacın nedir? Senin sebebin nedir? Senin inancın nedir? Neden senin kuruluşun mevcut olmakta? Niçin sabahları yatağından kalkarsın? Ve neden kimsenin umurunda olsun ki? Sonuç olarak, bizim düşünce, hareket yöntemimiz, haberleşme yöntemimiz her zaman içeriden dışarıya doğru. Aşikârdır ki, biz en şeffaflıktan en karmaşıklığa doğru gidiyoruz.

Fakat ilham verici liderler ve ilham verici kuruluşlar, boyutları ne olursa olsun, hangi endüstride olurlarsa olsunlar, hepsi içeriden dışarıya düşünür, hareket eder ve haberleşirler.

Sizlere bir örnek vermeme izin verin. Ben 'Apple'ı ' örnek olarak kullandım, çünkü onları anlamak kolay. Eğer 'Apple' herkes gibi olsaydı, onların pazarlama mesajı şöyle olurdu. "Biz mükemmel bilgisayar yaparız. Onlar güzel olarak tasarlanmış, kullanışı basit, kullanıcı dostu. Bir tane satın almak ister misin?" Neh.

Ve bu, genellikle bizim haberleşme tarzımız. Bu çoğu pazarlamanın, satışın nasıl yapıldığıdır. Ve bu bir çoğumuzun kişiler arası haberleşme şeklimiz. Ne yaptığımızı, nasıl farklı ve daha iyi yaptığımızı söyleriz ve biz çeşitli davranışlar bekleriz, bir satın alış, bir oy ve bunun gibi şeyler.

İşte bizim yeni hukuk firmamız. Biz en büyük müvekkillerle, en iyi avukatlara sahibiz. Her zaman bizimle iş yapan müşterilerimiz için çalışırız. İşte bizim yeni otomobilimiz. Mükemmel benzin tüketimi. Deri koltukları var. Bizim otomobili satın alınız. Fakat bu ilham verici değil.

İşte bu da 'Apple'ın' gerçekte iletişim şekli. "Bizim tüm yaptıklarımız, bizim inanışımız süre gelen olgulara meydan okumaktır. Biz farklı düşünmeye inanırız. Bizim süre gelen olgulara meydan okumamız ürettiğimiz ürünleri güzel dizaynlı, kullanışı basit ve kullanıcı dostu olarak tasarlamamızdır. Biz sadece mükemmel bilgisayar üretiriz. Bir tane almak ister misin?" Tamamen farkı, değil mi? Benden bir bilgisayar almaya hazırsınız. Tek yaptığım bilgilerin sırasını tersten aktarmak. Bu bize kanıtlıyor ki, insanlar yaptıklarını satın almıyor; neden yaptığın için satın alıyor. İnsanlar yaptıklarını satın almıyor; yapma nedenin için satın alıyorlar.

Bu açıklıyor ki neden bu odadaki her bir kişi tamamen bir 'Apple' bilgisayar almaya razı. Fakat biz aynı zamanda mükemmel bir şekilde huzurlu olarak 'Apple'dan bir MP3 çalıcı veya bir telefon alabiliriz, veya 'Apple'dan' bir DVR. Fakat, daha önce de söylediğim gibi, 'Apple' sadece bir bilgisayar firması. Onu diğer rakiplerinden yapısal olarak ayıran hiç bir farklılık yok. Rakipleri tüm bu ürünlerin aynılarını üretebilecek özelliklere sahipler. Aslına bakılırsa, onlar denediler. Birkaç yıl önce, 'Gateway' düz ekran TV'ler çıkardı. Onlar fazlasıyla düz ekran TVler üretecek nitelikteler. Onlar senelerden beri düz ekran monitörler üretiyorlar. Hiç kimse bir tane dâhi satın almadı. Dell MP3 çalarlarla ve PDA'lerle piyasaya geldi. Ve onlar mükemmel kalitede ürünler üretti. Ve onlar mükemmelce iyi-tasarlanmış ürünler ürettiler. Ve kimse bir tane dâhi satın almadı. Aslına bakılırsa, 'Dell'den' bir MP3 çalıcı satın almaktan hayâl bile edilemeyecek bir şeyden bahsediyoruz. Niçin bir bilgisayar firmasından bir MP3 çalar satın almak isteyesin ki? Fakat biz her gün yapıyoruz. İnsanlar yaptıklarını satın almıyor; yapma nedenin için satın alıyorlar. Amaç sende olan bir şeye ihtiyacı olan herkes ile ticaret yapmak değil. Amaç senin inandığına inananlarla ticaret yapmak. İşte burada en iyi kısmı.

Söylediklerimin hiçbiri benim fikrim değildir. Tümü biyolojinin prensiplerine dayanmaktadır. Psikoloji değil, biyoloji. Eğer insanoğlunun beyninin çapraz kademesine yukarıdan aşağıya bakarsak, aslında insan beynin üç ana kısma bölündüğünü görüyoruz. Bu mükemmel bir şekilde altın çemberle bağlantı içinde.

Bizim en yeni beynimiz, bizim homosapien beynimiz, bizim yeni korteksimiz, "ne" kademesine karşılık gelir. Yeni korteksimiz tüm mantıklı, analitik düşüncelere ve dilden sorumludur. Ortadaki iki bölüm bizim çevresel beyinlerimizi oluşturur. Ve bizim çevresel beyinlerimiz güven ve sadakat gibi tüm hislerimizden sorumludur. Aynı zamanda tüm insani davranışlardan, tüm kararlarımızdan sorumludur ve dil için hiç kapasitesi yoktur.


İnsanlar ne yaptığınızı satın almazlar; yapma nedenin için satın alırlar. Ve eğer ne inandığınız hakkında konuşursanız, Sizin inandığınıza inananların ilgisini çekeceksiniz. Fakat neden sizin inandığınıza inananların ilgisini çekmek önemlidir?

Hangi sektörde olursanız olun ilham verecek olan bu özel konuşmanın tamamını aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz.
Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram