SAĞLIKLI İş / Yaşam Dengesi

Guy Winch / Ted Talks

Tükenmiş mi hissediyorsunuz? Psikolog Guy Winch'e göre bunun sebebi işinizi düşünerek çok fazla zaman harcamanız olabilir. Gerçekten rahatlamanıza ve işten sonra deşarj olmanıza yardım edecek üç basit teknikle bir sonraki günün görevleri ve iş yeri gerginlikleri hakkında endişelenmekten nasıl kurtulacağınızı öğrenin.


- İş stresinin ilginç yanı da bu. İş esnasında çoğunu hissetmiyoruz. Çok meşgulüz. Bunu iş dışında hissediyoruz, işe gidip gelirken, evdeyken, dinlenmeye çalışırken. Boş zamanımızda yenilenmek çok önemli, stresi üzerimizden atıp sevdiğimiz şeyler yapmak ve bunun önündeki en büyük engelimiz derin derin iş düşünmek. Çünkü bunu her yaptığımızda stres tepkimemizi aktive ediyoruz.

- Bitirmediğimiz görevleri kafaya takarak veya iş arkadaşımızla bir gerginlik üstüne endişelenerek saatler harcıyoruz. Gelecekten kaygılanıyoruz. Verdiğimiz kararları tekrar düşünüyoruz.

- İşte olmadığımız zamanlar işi nasıl düşündüğümüzle ilgili pek çok araştırma var ve bulgular endişe verici. İşi derin derin düşünmek, tekrar tekrar aynı düşünce ve kaygıları kafada canlandırmak dinlenme saatlerimizde yenilenip deşarj olmamızı büyük ölçüde baltalıyor. Evdeyken iş hakkında ne kadar düşünürsek o kadar uyku bozuklukları yaşıyoruz, daha sağlıksız yiyecekler yiyoruz ve daha kötü bir modda yaşıyoruz. Hatta kardiyovasküler hastalık riskimizi de arttırabilir ve idari işlevlerimizi kısıtlayabilir, işimizi yapabilmek için gereken en temel yetenek setimizi. İlişki ve aile hayatlarımızda yaptığı etkiden bahsetmiyorum bile çünkü çevremizdeki insanlar dalgın ve endişeli olduğumuzu bilirler.

- Aynı çalışmalar şunu da gösterdi ki evdeyken iş hakkında düşünmek duygusal iyiliğimizi de zedeliyor, ama işi yaratıcı veya sorun çözücü şekilde düşünmek değil. Çünkü bu tarz düşünme duygusal stres ortaya çıkarmıyor ve daha da önemlisi bizim kontrolümüzde. Bir epostaya yanıt verip vermemeyi veya sabaha bırakmayı düşünebiliriz veya bizi heyecan veren iş projeleri hakkında beyin fırtınası yapabiliriz. Ancak derin düşünmek istem dışı. Davetsiz gelen bir davranış. İstemediğimiz anda aklımıza geliyorlar. Öyle olmak istemediğimiz hâlde moralimizi bozuyorlar. İş konusunu kapatmaya çalıştığımızda bizi buna açık tutuyorlar. Karşı koymak da çok zor çünkü bitmemiş tüm görevlerimizi düşünmek acil hissi veriyor. Gelecekten kaygı duymak çok güçlü bir his. Her zaman önemli bir şey yapıyormuşuz gibi hissettiriyor ama aslında zararlı bir şey yapıyoruz. Ve bunu sandığımızdan çok daha fazla yapıyoruz.

Kurumsal Eğitim Danışmanlığı- Ben tükenmişlik yaşadığımda bir hafta boyunca bir günlük tutmaya karar vermiştim ve iş düşünerek ne kadar zaman harcadığımı not alacaktım. Sonuçlar beni dehşete düşürdü. Her gece uyumaya çalışırken en az yarım saatim gidiyordu. Tüm işe gidip gelme rutinim, günde 45 dakika. İş arkadaşımın evindeki bir akşam yemeğinde tam 20 dakika daldım. Bir daha da davet edilmedim.


- Bir arkadaşın yetenek gösterisi esnasında tam 90 dk daldım, rastlantı bu ya, onun da gösterisi tam 90 dakikaymış.

- O hafta toplamda 14 saat kaybettim. Aslında stresimi artıran bir şeye üretken olamadığım bunca zaman harcıyordum. Bir günlük tutmayı deneyin. Ne kadar zaman verdiğinize bir bakın.

- İşimi hâlâ sevdiğimi bana fark ettiren şey de bu. Ama iş hakkında düşünmek bu sevgiyi öldürüyordu, kişisel hayatımı da öyle. Ben de bulabildiğim tüm çalışmaları okudum ve derin düşüncelerime savaş açtım. İnsanın huyundan vazgeçmesi zor. Kendimi derin düşüncelere dalmış hâlde yakalamak gerçekten zahmetliydi ve yeni alışkanlıkların devamını sağlamak da istikrar gerektiriyordu. Ama devam ettiler. Düşüncelerime karşı savaşı kazandım. Size de bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

- Önce bariyerlere ihtiyacınız var. Her gece tam olarak ne zaman işi gerçekten bırakacağınıza karar vermelisiniz. Ve bu konuda katı olmalısınız. Benim kendime tanıdığım süre akşam 8'e kadardı. Ve kendimi buna zorladım. İnsanlar bana diyor ki ''Gerçekten mi? Saat 8'den sonra bir eposta bile atmadın mı? Telefonuna hiç bakmadın mı?'' Hayır, hem de hiç.

- Düşüncelerimizi istila ettiklerinde derin düşüncelerle savaşmak yeterince zordu. Ama şimdi bir Truva atları vardı, içine saklanacakları telefonlarımız. Mesai saatinden sonra telefonlarımıza her baktığımızda bize iş hatırlatabilirler ve derin düşünceler hakimiyet kazanıp akşamımızı veya hafta sonumuzu mahvedebilir. O yüzden paydos ettiğinizde eposta bildirilerinizi de kapatın. Onları kontrol etmeniz gerektiğinde zamanına siz karar verin ki planlarınıza müdahele etmesin ve sadece o zaman yapın.

- Cep telefonları, bu konuda teknolojinin tek araçları değil çünkü yaklaşan daha büyük bir savaş var. İşe gidip gelirken internet kullanımı son 10 yılda yüzde 115 arttı. İlerleyen zamanlar da daha da artması bekleniyor. Her geçen gün daha fazla kişi iş ve ev arasında fiziksel sınırı kaybediyor. Bu da şu demek ki bu iş hatırlatıcıları evimiz dışında her yerde de derin düşünceleri tetikleyebilir. Ev ve iş arasında fiziksel sınırı kaybedersek psikolojik bir tane yaratmamız gerekir. Aklımızı kandırmalıyız ki iş ve iş olmayan uzay ve zamanı tanımlasın. Bunu şu şekilde yaparsınız.

- Bir, evinizde kendinize bir iş sahası tanımlayın, küçücük olsa bile ve sadece o alanda çalışın. Oturma odası kanepesi üzerinde veya yatakta çalışmayın çünkü gerçekten bu alanların amacı... ...oturmak ve uyumak.

- Sonra, evden çalıştığınız zaman sadece çalışırken giydiğiniz giysiler giyin. Bu şekilde günün sonunda üstünüzü değişebilecek ve müzik ve ışıklandırmayla atmosferinizi işten eve çevirebilirsiniz. Bunu bir ritüel yapın. Kiminiz bunun saçma olduğunu düşünebilir. Üst değiştirmek ve ışıklandırma aklımı işte olmadığıma ikna edecek. Bana güvenin, aklınız buna inanacak. Çünkü biz gerçekten zekiyiz, aklımız gerçekten aptal.

- Rastgele ilişkilendirmelere her zaman düşüyor. İşte bu yüzden Pavlov'un köpeğinin zil sesini duyduğunda salyası akıyordu. Bu yüzden TED konuşmacıları kırmızı bir daire kenarında ter döküyor.

- Gereksiz bir düşünceyi üretken bir düşünceye çevirmek için onu çözülmesi gereken bir sorun edasıyla ele almalıyız. ''Yapacak çok işim var'' cümlesinin sorun çözme versiyonu bir zaman planı sorusu. Mesela, ''beni rahatsız eden görevleri programımda nereye sıkıştırayım?'' Veya ''Bu acil konuyu programda öne almak için neyi değiştireyim?'' Veya ''Programımı düzenlemek için ne zaman 15 dakikam olur?'' Tüm bunlar çözülebilecek sorunlar. ''Yapacak çok işim var.'' değil.

- Sağlıklı bir iş ve hayat dengesi yaratmak için bakılacak husus gerçek dünyada değil. Kafamızın içinde. Derin derin iş düşünmek. Stresinizi azaltmak ve hayat kalitenizi artırmak istiyorsanız çalışma saatlerinizi veya işinizi değiştirmeniz gerekmiyor. Sadece düşünme şeklinizi değiştirin.

Guy Winch / Boş zamanlarınızda iş düşüncelerini nasıl uzaklaştırırsınız? TED konuşma videosunun tamamına  aşağıda ulaşabilir, izleyebilirsiniz.Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram