ÇALIŞANLAR VE İŞ YERİNDEN BEKLENTİLERİ

Çalışanların İş Yerinden Beklentisi

Avrupa’nın ünlü iş arama sitelerinden totaljobs’un gerçekleştirdiği ankete göre potansiyel çalışanların yeni iş yerlerinden beklentileri oldukça çeşitli. 


Klasik olarak karşımıza çıkan ücret, kariyer imkanları, şirket lokasyonu gibi kriterlerin yanı sıra, son dönemde ön plana çıkmaya başlayan kriterlerden bir tanesi de esnek çalışma imkanları olarak dikkat çekmekte.


İşverenlerin, insan kaynakları departmanlarının büyük bir görevi çalışanlarla empati kurabilmek ve onların gerçek ihtiyaçlarını, motivasyon kaynaklarını belirleyebilmektir. Motivasyonu artıran etkenler artık sadece maaş olarak gözükmüyor.

totaljobsÇalışanlar, esnek çalışma imkanlarının ve yan hakların çalışacakları iş yerinin tercihi konusunda önemli kriterler olduğunu söylüyor. totaljobs’un gerçekleştirdiği bu anketin ilginç sonuçları şöyle:-  Maaş (%66)
-  Kariyer gelişimi (%31)
-  Yan haklar/faydalar (%29)
-  Ofis kültürü (%26)
-  Lokasyon (%26)
-  Esnek çalışma saatleri (%24)
-  İş/hayat dengesi (%23)
-  İş tanımı (%21)
-  İşveren markası (%15)
-  Kurum içi eğitim (%14)
-  İş güvenliği (%12)
-  Fark yaratmak (%10)
-  Etik değerler (%3)

Yönetim Danışmanlığı
Peki, masanın öbür tarafından bu durum nasıl değerlendiriliyor diye sorsak?

İşverenlerin de bu tarz değişimlere açık olduğu gözlemlenmiş. Ankete katılanlar arasındaki işverenlerin %66’sı esnek çalışma saatlerini uygulamayı düşündüklerini paylaşmış. %74’lük bir kesim part-time çalışma ile ilgili planları olduğunu, %65’i ise minimum bir gün evden çalışma fırsatını sağlamak için atacakları adımlardan bahsetmiş. Bu stratejilerin arkasında sadece çalışan olmadığını da söyleyen totaljobs, bu kadar önemli ve radikal kararların sıcak karşılanmasının arkasındaki en büyük nedenlerden birinin masrafsız iyileştirmelerle çalışan motivasyonunun artırılabileceği düşüncesi oluyor.

Kaynak: Pazarlamasyon.com

Yazar: Cemil Hayri Durgun

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram