MOTİVASYONU GÜÇLENDİREN 10 YÖNTEM

Motivasyonu güçlendiren 10 yöntem


Eğer içerisinde bulunduğunuz iş hayatında motivasyon durumunuz fazla hareketli, sıklıkla inişli çıkışlı ise motivasyonunuzu arttırmak adına yapacağınız çalışmalar sizi hem daha dengede hem de daha başarılı kılabilir. Bunun için yaşam tarzınızı ve kişisel alışkanlıklarınızı yeniden inceleyerek güçlü ipuçları bulabilirsiniz.


Tüm bunları analiz ettiğinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu her zaman kolay olmasa da sizi istediğiniz noktaya getirecek potansiyeli içerisinde barındırdığı bir gerçektir.

Örneğin; yaşamınızda sizi hoşnut etmeyen, size artık hizmet etmeyen durumları ve alışkanlıkları listeleyebilirsiniz. Böylece motivasyonunuzu düşüren etmenleri de tanımlamış olursunuz.

Motivasyon tamamen size bağlı bir seçimdir. Kendinizi iyi hissettirecek seçimler yaptığınızda motivasyonunuz da doğal olarak artacaktır.

Motivasyonunuzu Güçlendiren Yöntemler

1- İnanmak, Hatırlamak.

Kendinize, yapabileceğinize inanmak sizi her zaman sizi ileriye taşıyacak bir alışkanlıktır. Olumsuz düşünceler gelirler ve giderler. Onlara çok takılmadan kendinize inancınızı sürdürmek ve geçmiş başarılarınızı hatırlamak motivasyonunuzu arttıracaktır.

2- Başarı Hikayeleri 

Yakın ya da uzak tarihte başarılı olmuş kişileri araştırmak, onların yolculuğunu incelemek, başarı hikayeleri ile dolu filmler izlemek size yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

3- Olumlamalar ile Telkin

“Bir şeyi yapabileceğinize inanıyorsanız da yapamayacağınıza inanıyorsanız da, kesinlikle haklısınız.” der Henry Ford. Kendiniz için oluşturacağınız olumlama cümlelerini her gün düzenli bir şekilde okuduğunuzda bu siz de olumlu bir telkin yaratacak, olumsuz düşünce kalıplarınızı dönüştürecektir.

4- Güne İyi Bir Başlangıç

Sabah uyandığınızda güne nasıl başladığınız o günü nasıl geçireceğinize işaret eder. Uykunuzu iyi bir şekilde almış, dinlenmiş, mutlu olarak uyanmak, uyandığınızda size iyi gelen şeylere kısa da olsa vakit ayırmak günün geri kalanında motivasyonunuzu yüksek tutmaya yardımcı olacaktır.

5- Dengede Kalmak

Yaşam düz bir çizgide ilerlemez. Sizin de iyi ya da kötü günleriniz olacaktır. Tüm bunlar içerisinde ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak dengede kalmak için kısa meditasyonlar, nefes egzersizleri ya da yogayı hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Kurumsal Eğitimler

6- Ödül Yönetimi

Sizin için zorlayıcı bir deneyimi ya da çok istediğiniz bir işi başardığınızda kendinizi ödüllendirme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Bu hem gün içerisinde küçük mutluluk anları yaratacak hem de sonraki hedefleriniz için motivasyon kaynağı olacaktır.

7- Hayal Panoları

Küçükken yaptığınız resimleri hatırlayın. Siz de kendinizi o resimlerin içerisinde hayal etmez miydiniz? Büyüdüğümüzde  bir çok alışkanlık gibi bizi iyi hissettiren şeyleri unutuyoruz. Hayal panoları tam da bu şekilde bizi çocukluğumuzun hayal dünyasına götürerek vizyonumuzu net bir şekilde resmetmemize destek verecektir.

8- Değişime Açık Olmak

Eminim bunu son yıllarda çokça duyuyorsunuzdur. Çünkü yaşam artık daha hızlı akıyor, her şey çok daha kolay değişiyor. Biz de bu değişim sürecine direndiğimizde buna paralel olarak motivasyonumuz da düşüyor. Oysa değişime açık olmak, her değişimi bir fırsat potansiyeli olarak görmek bizi şaşırtan güzelliklere vesile olabilir.

9- İletişim Sanatı

Gün içerisinde enerjimizi yükselten en önemli etmenlerden biri iyi, etkili iletişimlerdir. Değer vermek, değer görmek, saygılı yaklaşmak, güler yüzlü olmak iletişimi kolaylaştıran ve yakınlaştıran en önemli etmenlerden biridir.

10- Kendini Tanımak

Kendimizi tanımak, ne istediğimizi bilmek bizi yaşam içerisinde her zaman birçok kişiden daha motive yapacaktır. Kendimizi tanıma yolculuğunda kısa SWOT analizler ile güçlü yanlarımızı, zayıf – geliştirmemiz gereken yanlarımızı, tehdit ve fırsatlarımızı tanımladığımızda bize özel yolculuğumuzu kurgulamak çok daha kolay olacaktır.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 

Instagram

Instagram