HAYAL ETTİĞİNİZ KARİYERE ULAŞMANIZ MÜMKÜN

HAYAL ETTİĞİNİZ KARİYERE ULAŞMANIZ MÜMKÜN

Henry Ford “Yapacağınıza inanıyorsanız, haklısınız. Yapamayacağınıza inanıyorsanız yine haklısınız” demiştir… Hayal ettiğiniz kariyere ulaşmak bir süreç olsa da, başlangıç noktanızda kendinize inanmanız büyük önem taşır, geleceğinizi yaratmanızı mümkün kılar.


Uzun vadeli stratejiler kişiye özel olsa da, iş yaşamına dair deneyimlenmiş birçok evrensel tavsiye de söz konusudur. Julie Bort “Business Insider” web sitesinde yayımlanan bir makalesinde bu evrensel kariyer tavsiyelerini detaylı olarak aktarıyor. 

Hayal ettiğiniz kariyere ulaşmanızı mümkün kılan tavsiyelerinden bazıları…

- Tutkunuz yaptığınız iş ile paralel olmalıdır. 

İşiniz, sizin için anlam taşıyan bir eylem oluşturuyorsa kariyerinizde başarılı olmanız kaçınılmazdır.

- Motivasyon kaynağınızı tespit etmelisiniz. 

Belki yaptığınız işe karşı derin bir tutkunuz yoktur ama işi yapma nedeninize karşı motivasyonunuzu belirlemeniz başarılı bir kariyer için iyi bir adım olacaktır. Bu motivasyon kaynağı kimileri için paranın getirdiği konfor olurken kimileri için duygusal tatmin olarak da karşımıza çıkmaktadır.

- Çözüm odaklı bir yaklaşıma sahip olmalısınız. 

Her işte problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemler büyük ya da küçük olabilir. Sorunlara odaklanmak çözüm getirmeyeceği gibi, gerçek bir çözüm odaklı tutum sizi kariyerinizde bir üst basamağa taşıyacaktır.

- Bir eylem planı hazırlayın. 

İş hayatında hiç kimse birden bire CEO olarak karşımıza çıkmaz. Tecrübeler kariyerinizi inşa eden sağlıklı adımlardır. Küçükten başlayın, hayal ettiğiniz konuma ilerleyin.

- İnovatif düşünün. 

Hayal ettiklerini gerçekleştirmek için çaba sarf etmek, yeni fikirler üretmek, sadece kendinize değil çalıştığınız kuruma ya da topluma fayda sağlayacak adımlar atmak inovatif düşünce ile hareket edenlerin belirgin davranışlarıdır.

- Pozitif olun, pozitif kalın. 

Olumlu bakış açısına sahip olmak kariyerinizi oluştururken en büyük avantajlarınızdan olacaktır. Sadece sizin değil çevrenizin de pozitif insanlardan oluşması başarınızı destekleyecek bir yolculuk yaşamanızı mümkün kılacaktır.

- Özel hayatınızda olduğu gibi iş hayatınızda da nezaketi ve dürüstlüğü temel alın. 

Teşekkür eden, gerektiğinde özür dileyen, nezaket sahibi bir insan, iş hayatında daha çok sevilen, saygı duyulan ve aranılan bir kişi olacaktır.

Kariyer Koçluğu


- Kariyer yolculuğunda iyi olduğunuz alanları belirleyin. 

Herkesin her konuda üstün başarı sergilemesi beklenmez. Size özel yeteneklerinizi ve donanımınızı kullanabileceğiniz bir iş pozisyonu, kariyerinizde hızlı ilerleme imkanı sağlayacaktır.

- Yeni bir yetenek geliştirirken sabırlı olun. 

Hata yapmadan öğrenmek mümkün değildir ve hatalar size öğrenme sürecinde daha fazla tecrübe kazandırır. Sabırlı olmak, deneyimden keyif almak öğrenmeyi güçlü kılacak anahtarlardır.

- Öğrenmekten vazgeçmeyin. 

Aldığınız her eğitim, kariyer yolculuğunuzda sizi yüksek derecede destekleyecek donanım olarak hayatınıza eşlik edecektir. İletişim eğitimi, zaman yönetimi eğitimi hangi sektörde ilerlemek isterseniz isteyin, sizi güçlü kılacak bilgiler sunacaktır.

- Risk almaktan çekinmeyin. 

Ancak her zaman hesaplanabilir riskler alın. Bu öngörüler sizi risklerin sonuçlarından minimum zarar görmesiniz konusunda destekleyecektir.

- Geniş bir network edinin. 

Yeni insanlar tanımak, farklı sektörlerden arkadaşlar edinmek hem vizyonunuzu geliştirecek hem de geniş bir sosyal ağa dahil olmanızı sağlayacaktır.

- İletişim her şeydir! 

İyi iletişim kurmak, sağlıklı ilişkiler gelişmek için önemli bir adımdır. Her zaman açık iletişimden yana olun. Ne istediğinizi ve istemediğinizi net olarak, saygı çerçevesinde ifade edin. Özgüveni yüksek bireyler, kendilerini iyi ifade edebilen iletişim konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

- Başarısızlık yolun sonu değildir. 

Her kariyer yolculuğunda küçük ya da büyük başarısızlık hikayelerine rastlarsınız. Bu hikayeler size sürece karşı daha sabırlı olmayı öğretir. Her başarısızlık yeni bir tecrübedir ve sizi daha iyi olma yoluna taşıyacak birer mücevherdir.

- Kimse kimseden daha üstün değildir. 

Başarılar bir insanı diğerinden “daha iyi” yapmaz. Eşit olduğunuzu, her insanın kendine özgü hayalleri, korkuları olduğunu unutmayın.

- Her zaman “Ne İstediğinize” odaklanın. 

İstemediğiniz şeylere odaklanmak daha kolay olsa da sizi kariyerinizi gerçekleştirmeye taşıyacak güce sahip değildir. Odağınız hayallerinizden yana olsun, korkularınızdan değil.

- Ne olursa olsun sürecin tadını çıkarın. 

Yaşadığınız her tecrübeye, deneyime teşekkür edin ve hayallerinizin peşinden keyif alarak ilerleyin!Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 
Instagram

Instagram