İNSAN KAYNAKLARI PLANLAMASI

İNSAN KAYNAKLARI PLANLAMASI

Şirket içerisindeki en önemli departmanlar arasında yer alan İnsan Kaynakları, şirketin başarısını da en çok etkileyen karar mekanizmalarından biridir. 


Adaylar arasında, yapacağı iş tanımına uygun bireyi seçmek, şirketler için büyük bir rekabet üstünlüğünü beraberinde getirir. Bu seçimde başarıyı etkileyen unsur; konusunda uzman, performansı yüksek, çalıştığı kuruma ve etik değerlerine bağlı kişilerin bir araya gelmesidir.


İnsan Kaynakları Planlaması Nedir?

İnsan Kaynakları Planlaması özet anlatımıyla, bir organizasyonda ya da şirkette çalışacak olan bireylerin, nitelik ve nicelik olarak belirli bir düzende yerleştirilmesidir. Departmanlar içerisinde kaç kişinin çalışacağı, hangi özelliklerde personele ihtiyaç duyulduğu bir sistem ile belirlenir. Oluşturulan sistem, İnsan Kaynakları Planlamasının temel zemininde yer alır. Şirketin hedefleri doğrultusunda bir organizasyon şeması tasarlayan İnsan Kaynakları uzmanları, hangi konularda ne kadar personel açığı olduğunu net biçimde görebilir. Yapılan planlama ile işe uygun bireylerin belirlenmesi aşamasına geçilir.

Neden Planlama Yapılmalıdır?

Şirketin ana hedeflerinden olan çalışanların etkinliğini ve verimini arttırmak, İnsan Kaynakları Planlaması ile çok daha kolay yapılır. Şirketin amacı ve çalışanların faaliyeti doğru orantılı olduğunda, başarı kaçınılmazdır. Ekonomik açıdan istihdam sağlamak için de İnsan Kaynakları Planlaması önem taşır. İnsan Kaynaklarının genel koordinasyonunda yer alan, seçme, yerleştirme ve kariyer planlaması aşamaları da iyi bir İnsan Kaynakları Planlaması sonucunda başarıyla ilerler.


İnsan Kaynakları

İK Planlaması Analizi

İnsan Kaynakları Planlaması; bir şirketin gelişme ve büyüme planları doğrultusunda, ihtiyaç duyulan kadroların tamamlanmasını amaçlar. Son dönem güncel teknolojilere ve değişen iş hayatı koşullarına uyum sağlamak bu planlama ile mümkün olur. Sistem, veri toplama ve toplanan verileri analiz etme şeklinde yürütülür. Data olarak bulunan geçmiş veriler, mevcut durum koşulları için analiz edilir ve gelecek için tahminleri oluşturur. En iyi sonuç için, çalışan bireylerin envanteri detaylı şekilde tanımlanır. Mevcut sorumluluklar ve kariyer olanakları İnsan Kaynakları Planlaması için analiz edilecek somut alanlardır. Çalışanların iş becerileri, yetenekleri, eğitim konuları ve kişisel özellikleri, ihtiyaç duyulan alanlarda yer verilmek üzere planlamaya ışık tutar. İnsan Kaynakları Danışmanlığı hizmetleri ile tüm bu süreçlerin yol haritası ile oluşturulması, iyileştirme çalışmalarının tasarlanması daha kolay şekilde ilerler. İş analizi ve değerlendirme, iş gücü planlaması, performans yönetim sistemleri, ücretlendirme ve ücret yönetimi, seçme ve yerleştirme sistemi, kariyer yönetimi ve organizasyonel yedekleme, eğitim sistemi, çalışan memnuniyeti ve bağlılığı araştırması İnsan Kaynakları Danışmanlığı hizmetleri arasında yer alır.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık / İnsan Kaynakları Danışmanlığı Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram