STRES YÖNETİMİ VE İŞ HAYATI

 

STRES YÖNETİMİ VE İŞ HAYATI

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iş hayatında karşılaşılan sorun stres değil, strese verilen tepki oluyor.


İyi bir şekilde yönetilemeyen stres, iletişim problemlerini de beraberinde getiriyor. Hangi sektörde görev alıyor olursa olsun, iş hayatında mutlu ve başarılı bir kariyer için, çalışanların stres yönetimi ve iletişim eğitimi almaları öneriliyor.


Doğru yönetilen stres, yaşam kalitesini ve akademik başarıyı da destekliyor. Stres yönetiminde, strateji geliştirerek oluşturulan yaklaşımlar aşağıdaki şekilde sıralanıyor;

  • Vücudunuzun sesine ve tepkilerine kulak vermek
  • “Hayır” demeyi bilmek
  • Çözüm için net hedefler belirlemek

Hemen her gün karşılaşılan stresli durumlarla baş edebilmek için, etkili ve işlevsel yöntemler kullanmak gerekiyor. Atılacak adımların başında da, yaşam üzerinde kontrolün kimde olduğunu belirlemek geliyor. Oluşan ya da oluşabilecek çatışmalı bir durumda, kontrol sahibinin dış etmenler değil, kişinin kendisi olması gerekiyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, üst yöneticinin, patronun, öğretmenin gibi dışarıdan gelen yaptırımların, kişi üzerinde söz hakkına sahip olup olmadığını gözlemlemek fayda sağlıyor. 

Gerek iş yaşamı gerekse özel hayatta, kişiyi direk ilgilendiren çatışmalı hallerde, durumun seyrini ve sonuçlarını değiştirebilecek güce sahip olup olunmadığının sorgulanması, nereden başlanacağı konusuna ışık tutuyor. Stresle en etkili şekilde baş etme stratejileri, dayanıklı ve net bir duruş, yapıcı bir tavır, bedenine kulak verme, olabildiğince stresi azaltma, stres yükünü hafifletme ve problemi çözme şeklinde ilerliyor. Bu noktada dayanıklılık ön koşulu oluşturuyor. Fiziksel, ruhsal ve duygusal bağlamlarda daha güçlü olmak, stres karşısında avantaj sağlıyor. Dayanaklılığın arttırmak için;

  • Fiziksel hareketler ve spor aktiviteleri, 
  • Gevşeme ve nefes egzersizleri, 
  • Kaliteli bir uyku düzeni, 
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, 
  • Kafein tüketiminin sınırlanması da uzmanlar tarafından önerilen yardımcı destekler arasında bulunmaktadır.

Kurumsal Eğitimler


Vücudunuzun Sesine ve Tepkilerine Kulak Vermek

Başkaları tarafından nasıl algılandığımız, dışarıya karşı sergilediğimiz görünüm ve davranışlar ile belirleniyor. Yaşam felsefesi olarak kötümser beklentiler içerisinde olmak, stres faktörünü yükselten hallerden biridir. Kötümserliği daha yumuşak bir duygu durumuna çekmek, yaşanılan durumlara mizahî bir bakış açısı geliştirmekle mümkün oluyor. Yaşam içerisinde sorunlar her zaman olacaktır ancak bunlara verilecek tepkiyi belirlemek bizim elimizdedir. Duyguların sorumluluğunu üstlenmek, hayatı tam olarak kontrol edemeyeceğimizi fark etmek, vücudumuzdaki gerginliği serbest bırakıp olumlu yaklaşımlar sergilemek, stresi azaltacak yöntemler arasında bulunmaktadır.

“Hayır” Demeyi Bilmek

Bazı basit eylemler yaşamdaki stresi kolayca azaltabiliyor. Bunların en başında da, gerektiğinde “hayır” diyebilmek geliyor. İfade edilmesi gereken bir durumda hayır diyememek, kişinin daha fazla stres yaşamasına neden oluyor. Olumsuz düşünceleri fark etmek ve iyileştirmek, duruma gerçekçi yaklaşmak, kaygı seviyesini düşürmek kişinin stresini azaltmakta ve rahatlamasını sağlamaktadır. Net hedefleri olan kişilerin, erteleme ve vazgeçme eğilimini bırakanların stres seviyesinin de düşük olduğu görülmektedir.

Çözüm İçin Net Hedefler Belirlemek

Stres yaratan durum ya da iletişim hakkında, problemleri çözmek için atılan adımlar fayda sağlıyor. Kişinin bir eylem plânına sahip olması, görevlerin yapılacak listelerle düzenlenmesi, elde edilen başarıların takdir edilmesi stresi azaltan yollardan birkaçı oluyor. Problem çözme tekniklerin günlük iş yaşamında kullanılması, stresi yapıcı ve motive edici bir şekilde kullanmayı da mümkün kılıyor.Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 

Instagram

Instagram