Beyin Fırtınası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Beyin Fırtınası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Kurumsal işletmeler bünyesinde çalışan ekipler, yeni ve özgün fikirler üretmek için beyin fırtınası tekniğinden yararlanmaktadır. 


Beyin fırtınası, bilinen diğer adıyla “Brainstroming”, yaratıcı düşünce süreçlerini destekleyen, ekip motivasyonunu arttıran, minimum sürede maksimum yeni fikrin ortaya çıkarılmasına yardımcı olan bir araç olarak tanımlanmaktadır. 

Beyin fırtınası ile iş süreçlerindeki başarısız girişimlerin ve eylemlerin de tespit edilmesi mümkün olmaktadır. İş hayatına yeni bir perspektif kazandıran ve üretim kalitesini arttıran yöntem, birçok sektörde uygulanmaktadır. Brainstroming tekniği ile ekiplerin karşılaştığı problemler hızlı ve kolay bir şekilde çözülmektedir. İş dünyasındaki temel kavramlar arasında yerini alan beyin fırtınası, işletme ve markaların verimliliklerini arttırmaya da destek olmaktadır. Brainstroming tekniği bireysel olarak uygulanabildiği gibi kalabalık ekipler tarafında da işlevsel olarak kullanılmaktadır. 

Beyin Fırtınası Tekniği Nasıl Uygulanır?


Beyin fırtınası tekniği ekip üyeleri tarafından uygulanacaksa, her bir katılımcının kendine özgü fikirlerini özgürce paylaşması gerekmektedir. Teknikte, ortaya konulan tüm fikirler toplanarak, kayıt altına alınmaktadır. İş hayatında genellikle küçük gruplar tarafından uygulanan Brainstroming tekniğinde, katılımcı sayısında bir sınır bulunmamaktadır. 

Gruplar istenilen ölçüde büyültüp, küçültülebilmektedir. Tekniğin bu esnek kalıbı, yöntemin bireysel olarak da kullanılmasına imkan sağlamaktadır. İlk kez 1939 yılında ortaya çıkarılan teknik, günümüzde hala güncelliğini ve işlevselliğini korumaktadır. İş dünyasında yer alan kreatif ajanslar, her sektörden işletmeler, büyük ve küçük ölçekli markalar, yeni fikirlerin oluşturulmasında beyin fırtınası tekniğinden yararlanmaktadır.


Kurumsal Eğitimler


Brainstroming Tekniğinin Bileşenleri Nelerdir?


Beyin fırtınası, diğer adıyla “Brainstroming” tekniği, ilk çıkış tarihinden itibaren bazı değişikliklere uğrasa da temel bileşenleri aynı kalmıştır. Beyin fırtınası tekniği iş hayatında işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda uygulanmaktadır. Tekniğin akışını oluşturan ana bileşenler ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

  • Niteliğe değil, niceliğe odaklanmak
  • Eleştirileri sınırlamak
  • Uçuk fikirleri desteklemek
  • Fikirleri birleştirmek, çoğaltmak, geliştirmek

Niteliğe Değil Niceliğe Odaklanmak


Beyin fırtınası tekniğinde fikirlerin niteliğinden çok niceliğine odaklanmak gerekmektedir. Çünkü tekniğin temel prensibi, çok sayıda fikrin ortaya çıkarılmasına alan tanımaktır. Bu nedenle, beyin fırtınası tekniğini uygularken fikir ve düşüncelerin kalitesi baz alınmamaktadır. Profesyonel çalışanlar ve ekip üyelerinin odaklanması gereken konu, çok sayıda fikir elde edebilmek olmalıdır. Üretilen fikir miktarı çoğaldıkça, bu fikirlerin geliştirilmesi ve birleştirilerek yepyeni fikirler ortaya çıkarılması, mümkün hale gelmektedir. Tekniği işlevsel yapan en önemli bileşen nicelik faktörü olarak gösterilmektedir.

Eleştirileri Sınırlamak


Beyin fırtınası tekniği uygulamalarında ekip üyeleri arasında bir rekabet oluşması söz konusu değildir. Teknik, her katılımcıya özgür bir alan bırakılmasını talep etmektedir. Beyin fırtınası tekniğinde eleştirileri sınırlamak ve hatta mümkünse ertelemek hayati önem taşımaktadır. Çünkü, tekniği uygularken yapılacak bir eleştiri yeni ve özgün fikirlerin ortaya çıkarılmasını engelleme potansiyeline sahip olmaktadır. Katılımcılar tekniği uygularken eleştirilme konusunda tereddüt yaşamamalıdır. Özgürce fikirlerini ifade edebilen katılımcılar, en parlak fikirlerin yaratılmasına katkı sağlamaktadır.

Uçuk Fikirleri Desteklemek


Beyin fırtınası tekniğinde düşünsel sınırlamalar olmamalıdır. Katılımcılar en uçuk ve çılgın fikirlerini özgürce paylaşmalıdır. Hatta böyle fikirlerin diğer ekip üyeleri tarafından da desteklenmesi, yeni ve sınırsız öngörülerin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Böylece teknikten en yüksek fayda alınması sağlanmaktadır. İşletmelerin spesifik ve tekrar eden problemleri de bu teknik ve sınırlanmamış fikir önerileri ile kolay bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır. Brainstroming tekniğini uygularken düşünülmeyeni düşünmek ve ortaya çıkan fikirleri ekip üyeleri ile paylaşmak temel bileşenler arasında yer almaktadır.

Fikirleri Birleştirmek, Çoğaltmak, Geliştirmek


Beyin fırtınası tekniğinin son bileşeni fikirlerin işlenmesini açıklamaktadır. Bu adımda, ortaya çıkarılan yeni fikirler birleştirilir, çoğaltılır ve geliştirilir hale gelmektedir. Hangi konuda beyin fırtınası yapılıyorsa, o konunun çözümüne yönelik yeni fikirler geliştirilmektedir. Sürecin temel zeminini ise daha önce ortaya çıkarılan özgün fikirler oluşturmaktadır. Beyin fırtınası uygulamalarında, spesifik problemlere yönelik çalışmalar yaparken, bazen de bambaşka problemlerin çözüldüğü görülmektedir. Bunun nedeni de özgür bir düşünme alanı yaratılması ve özgün fikirlerin nerelerde kullanılabileceğinin farkına varılmasıdır.Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 


Instagram

Instagram